www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200903.pdf
(formát PDF, velikost 2.6 MB)

Školákům se otevřou brány do ciziny, cestu jim zaplatí radnice

Písecká brána dostala roli ve filmu

Mladí klavíristé hráli etudy v klášteře

Poskytování výpomoci sociálně potřebným občanům MČ Praha 6

46. ročník Techfilmu na ČVUT

Carneval v Rio de Břevnov 2009:

Otázky a odpovědi z www.praha6.cz

Ukrajinský básník měl stát na Lotyšském náměstí

Den vody v Ekotechnickém museu

Dejvické El Niňo nemá v Praze konkurenci

Na ZŠ Petřiny-jih se soutěží v aerobiku

Bahno a pod ním led, takový byl letošní cyklomarathon

Zemřel Čestný občan Karel Vávra

Nedívej se černobíle, nabádá žáky projekt

Portál jakdoskolky.cz poradí rodičům

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Zastupitelé rozdělili miliony v grantech

Lidé chtěli snížit nájem, radnice nabízí pomoc

Ladronka žádá o peníze z EU

Volné průjezdy po Evropské by neměly ohrozit dopravu

Dejvická knihovna na staré adrese jen do května

Uzavírky vozovek

Ruzyňské náměstíčko v rekonstrukci

Ochutnejte Prahu 6

Praha 6 představila nové služby na svém webu

Velikonoce v Písecké bráně

Dráha bude pod zemí

Českou společnost od Mnichova k válce ukazuje výstava

Volné průjezdy po Evropské by neměly ohrozit dopravu

Evropská by i při vypnutých semaforech měla být bezpečná. Starosta Tomáš Chalupa vyjednal s policií, aby při volných průjezdech státníků hlídala důležité křižovatky a přechody. Ministra vnitra Langera požádal, aby se frekvence vypínání světel snížila.

Kolony politiků a diplomatů míří z letiště do centra města. V době českého předsedání Evropské unii pro obyvatele šestky běžná podívaná. A s tím i blikající oranžová světla na semaforech, aby se zajistil jejich volný průjezd. V takovém okamžiku na více než deset kilometrů dlouhé třídě nastávají těžké chvíle. Tvoří se kolony z vedlejších ulic, pro chodce je prakticky nemožné přejít na druhou stranu. „Vždy několikrát nakročím, ale vstoupit si netroufnu. Čekám minuty, než se někdo uvolí mne pustit,“ říká Václav Pluhař, který je již v důchodovém věku a bydlí na Červeném Vrchu. Řidiči s oblibou využijí nefunkční semafory a Evropskou se řítí po vzoru vládních kolon. „Připojit se z vedlejší ulice se v podstatě nedá,“ říká Martina Vacková, která dobře zná situaci z lokality Veleslavína. Nejhůř jsou na tom pak děti na cestě ze školy, které si se situací nevědí rady.

Pomohl dopis ministrovi
Vedení radnice se proto rozhodlo zasáhnout. Starosta Tomáš Chalupa oslovil dopisem ministra vnitra Ivana Langera. „ Chápu, že je potřeba státní návštěvy chránit. Požádal jsem pana ministra, aby policie zajistila hlídky u maximálního počtu přechodů pro chodce, když jsou semafory kvůli kolonám vypnuty. A také, aby se signalizace vypínala méně často a s větším uvážením,“ vysvětlil Chalupa, který odmítá představu, že by kvůli politikům z Evropy měla být ohrožena bezpečnost obyvatel šestky. „Městská část investovala do zvýšení bezpečnosti na Evropské miliony korun, i proto zde za poslední roky nedošlo k žádné tragédii. Prosba u ministra našla odezvu. Ještě před týdnem prázdné křižovatky krátce po intervenci starosty hlídali policisté, a bude to mu tak i nadále. „Při průjezdu kolon policisté na Evropské dohlížejí na provoz na nejdůležitějších křižovatkách,“ sdělil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Ten také sdělil, že k vypínání světel bude docházet v minimální možné míře a po co nejkratší dobu. „I když chápu, že minimální doba může být pro někoho relativní,“ dodává. V některých případech totiž, pokud jede více kolon za sebou, policie přistupuje k variantě, že nechá světla vypnutá delší dobu. Z několikaminutové záležitosti se tak stává i půlhodinová. „Potom je provoz řízen policisty,“ ujišťuje. Odmítá však názor, že policie poskytuje volný průjezd osobám, které to nepotřebují a ve svých státech takové možnosti nevyužívají: „Opatření se používají při přepravě střežených osob k zajištění jejich bezpečnosti podle předepsaného protokolu.“

Policistům budou v hlídání Evropské pomáhat i městští strážníci. „Nařídil jsem našim strážníkům, aby hlídali přechod nedaleko školy Alžírská a přechod u nákupního střediska na Červeném Vrchu,“ sdělil starosta. To potvrdil i ředitel městské policie Viktor Richter. „Pokud k průjezdům dojde, strážníci jsou na sto procent na těchto přechodech,“ říká s tím, že mimo tuto dobu strážníci hlídají přechody i pokud je semafor mimo provoz, a pravidelně i v hodinách před a po začátku vyučování při vybraných základních školách.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz