www.praha6.cz
email

Sídliště Dědina hlásí: hotovo!

Na novém náměstíčku na sídlišti Dědina mezi slavnostním osvětlením tikají hodiny. Stejné, jaké si obyvatelé panelových domů kolem Ciolkovského ulice poprvé prohlédli před třemi lety na fotografiích k projektu na revitalizaci Dědiny. Nyní může sídliště hrdě ukazovat nový kabát.

Dědina se tak stala prvním sídlištěm v Praze 6, které radnice plánovala oživit a dodat mu jednotnou a moderní tvář. Poté, co nedávno dostaly nové zateplení a fasádu panelové domy, ve kterých žije na šest tisíc lidí, a po generální opravě základní školy, přišel na řadu parter mezi domy. Na jeho oživení vynaložila radnice částku 66 milionů korun.

Chaoticky vyšlapané blátivé cesty v zanedbaných trávnících tak nahradily nové betonové chodníky, přibyly nové moderní lavičky, odpadkové koše. Spojovací cesty mezi domy jsou bezbariérové, což si pochvalují zejména starší lidé a maminky s kočárky. Nově oseté trávníky jsou vybavené samozavlažovacím systémem, takže i v suchém létě by tráva měla zůstat pěkně zelená.

Přetváření sídliště probíhalo od března do listopadu, kdy bylo zkolaudováno. Ještě předtím však více než dva roky trvala diskuze mezi obyvateli, radnicí a projektanty. Ti do plánů zapracovávali připomínky místních lidí. Lidé si tak například prosadili, že se nebude na Dědině stavět garážový dům, přestože v ulicích chybí desítky regulérních parkovacích míst. Odmítli také předzahrádky před domy.

Rozhořčení mezi převážně staršími lidmi vzbudilo kácení starých, nahodile rostoucích stromů a keřů. „Opatrovala jsem si tady stříbrný smrk od semínka a oni mi ho pokáceli. Srdce mi to mohlo utrhnout,“ lamentuje jedna z obyvatelek. Na druhé straně řadě obyvatel v přízemích domů vadily stínící větve. Proto na místo často přerostlých a nevhodných dřevin bylo podle projektu na Dědině vysázeno 165 listnatých stromů, které by měly plnit odhlučňující funkci, poskytnout prostor pro relaxaci a zároveň nebudou stínit bytům. V létě pak zejména děti ocení pítka na pěti místech.


Po sídlišti na Dědině jsou rozmístěny nové lavičky a pítka.

Již teď si naopak lidé mohou povšimnout posíleného veřejného osvětlení. Pro bezpečnější přecházení jsou v Ciolkovského ulici postaveny dva vyvýšené přechody pro chodce. Poslední „vadou na kráse“ dědinského sídliště už je tak pouze objekt Delty, který ovšem nájemce intenzivně opravuje a v budoucnu v něm plánuje lékařské ordinace, obchody a kanceláře.

Šestková radnice se svými plány zdaleka nekončí. Již nyní připravuje obdobnou revitalizaci dalšího velkého sídliště na Petřinách. Celý příští rok budou její zástupci podobně jako na Dědině diskutovat s obyvateli, jak by si představovali okolí svých domů, a chystat konkrétní projekt. A v roce 2010 by se pak měli dělníci pustit do petřinských chodníků, laviček, altánů nebo stromů.

Co se změnilo na Dědině

  • vysázeno 165 nových listnatých stromů 
  • trávník má automatický závlahový systém r vzniklo náměstíčko s fantánkami, hodinami a slavnostním osvětlením 
  • osazeno 6 dlouhých dřevěných lavic s opěradlem v ulici Ciolkovského, 18 lavic s dřevěným sedákem bez opěradla v okolí náměstí a 24 nových odpadkových košů, 5 pítek ve vnitroblocích 
  • 100 kusů laviček bude v prostoru celého sídliště 
  • dva zvýšené přechody pro chodce 
  • opraveno 20 schodišť včetně opěrných zdí 
  • nová betonová dlažba na veškerých chodnících v celkové délce bezmála 4 kilometry 
  • posíleno veřejné osvětlení 
  • vnitrobloky jsou spojené bezbariérovou cestou


Díky rekonstrukci vznikl na sídlišti nový shromažďovací prostor u hodin.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz