www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200709.pdf
(formát PDF, velikost 5.8 MB)

Školní rytmus se vrací do ulic

Radar u vstupu do obory Hvězda rozbili vandalové

Na pomník Nikoly Tesly začíná soutěž

Svatbu na letišti vyhráli v soutěži

Při mozkové mrtvici rozhoduje rychlost

Vypich se stane baseballovým centrem

Otázky a odpovědi z www.praha6.cz

Jak do školy bezpečně

4. bienále Industriální stopy v prostorách Ekotechnického musea

Finské písně v Kaštanu

Sobotní sokolení neboli ve zdravém těle ­ zdravý duch

Pozvánka na putování za studánkami

Staň se Hvězdou na Ladronce

Taekwon-do jako sport i obrana

Dejvický šerm má skvělé výsledky

Nemocnice na kraji města ve Střešovicích

Aritma rozšiřuje areál, Tatran vyměnil podlahu

Prázdné školní budovy mají nové nájemce

Hřiště pro malé i velké

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Obvodní soud pro šestku bude v Praze 2

V programu "Deregulace" radnice nabídne další volné byty

V domě Nová Ořechovka jsou ještě volná místa

Starosta Bayreuthu navštívil Prahu 6

Informační centrum navede turisty k památkám

Letadla již v noci rušit nebudou

V soukromých jeslích budou i dotovaná místa

Prodanou nevěstu v Šárce střídá Rusalka

Rozhovor s René Pekárkem předsedou kontrolního výboru

Městská část nabízí Dejvickému divadlu 25 milionů

Chystá se obnova dalšího parku

Vyplácení dávek se zpožďuje

Radnice vyhlašuje podmínky pronájmu garáží

Po Leninovi ani stopa

Vzpomínka

Školní rytmus se vrací do ulic

Šest a půl tisíce školáků usedne v září znovu do lavic. Základní školy otevírají 3. září přes třicet prvních tříd, školní docházku tak poprvé zahájí téměř osm set dětí.

Někteří začnou s učením později. Komplexní prázdninová rekonstrukce ZŠ Pod Marjánkou, která letos oslaví 50 let svého založení, posune začátek školního roku o dva týdny. S týdenním zpožděním zahájí provoz také opravované mateřské školy Sbíhavá v Liboci a Waldorfská na Petřinách, ve které jsou ještě volná místa k přijetí dětí.

Září většinou znamená i nárůst provozu na silnicích. Děti po prázdninách bývají nepozorné, proto všechny přechody u škol budou hlídat městští strážníci. "Požádali jsme městskou policii o spolupráci. Ráno a odpoledne na každém přechodu před školami a někde i na více místech budou strážníci," sdělil starosta Tomáš Chalupa. Přesný čas upřesní strážníkům ředitelé škol. Městská policie pro dohled nad ulicemi v Praze 6 uvolnila 25 strážníků, kteří budou na přechodech u základních škol, u Gymnázia Arabská a u speciální školy v Rooseveltově ulici.

Městská část bude zároveň pokračovat ve své dopravně bezpečnostní kampani "Dejte přednost životu." "Na akce pořádané radnicí jsou připraveny reflexní vesty, pásky, samolepky přívěsky a letáky. Trička nebo cyklistické přilby budou děti vyhrávat v soutěžích," sdělil tiskový mluvčí radnice Martin Šalek.

Do začátku školního roku se však nerealizovalo žádné rozšíření tramvajových ostrůvků u zastávek tramvají na Evropské a Patočkově. To mělo posílit bezpečnost chodců. Rozšíření zastávek slíbil Dopravní podnik zajistit do 30. června. "Vzhledem k reorganizaci Dopravního podniku se celý proces pozdržel. Po srpnovém jednání s jeho zástupci jsme získali nové termíny, které by již měly být dodrženy," uvedl radní pro dopravu Jan Záruba. Do 15. září by mělo být instalováno zábradlí v ose tramvajové trati od Vítězného náměstí po zastávku Dejvická a rozšířen nástupní ostrůvek. Na Červeném vrchu, ve Střešovicích a v zastávce Říčanova by rozšířené refýže měly být do konce tohoto roku.

Školní rok zvesela

Návrat z prázdnin se městská část dětem i jejich rodičům pokusí zpříjemnit řadou sportovních i společenských akcí. Jedna se uskuteční hned první školní den a zároveň se vztahuje k oslavám Dne Prahy 6. Po loňských pochvalných ohlasech radnice zopakuje Veselici na Kulaťáku, která by měla být hudebně-zábavným odpolednem pro všechny.

Travnatá plocha před areálem vysokých škol bude určena atrakcím a soutěžím pro děti, včetně skákacího hradu a trampolín. Děti pod odborným vedením zkusí batikování triček nebo soutěže s hlavolamy. Celé odpoledne bude na podiu probíhat hudební program začínající vystoupením folklorního souboru Rosénka, následovat jej budou skupiny Takin´Off, Hi-fi nebo Vivaldiho Čtvero ročních období hráno na elektronických hudebních nástrojích. Večerní program zahájí starosta Tomáš Chalupa v 19 hodin a uvede též hlavního hosta, zpěvačku Lenku Dusilovou, kterou vystřídají neméně známé skupiny Ready Kirken a Buty. Veselici zakončí ohňostroj komponovaný s hudbou krátce před desátou hodinou. Stejně jako vloni návštěvníci při vstupu na Veselici obdrží dejvické tolary, které budou moci směnit v areálu za nabízené občerstvení.

V Den Prahy 6, který připadá na 4. září, se uskuteční slavnostní zasedání zastupitelů v Břevnovském klášteře, na kterém starosta Tomáš Chalupa udělí titul Čestného občanství významné osobnosti světové hudební scény Liboru Peškovi, občanu Prahy 6. Pešek stál jako dirigent v čele mnoha světových orchestrů, jeho profesním vrcholem jsou léta 1987­97, kdy se stal uměleckým šéfem a hlavním dirigentem Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Čestné občanství In memoriam udělí starosta prof. Janu Patočkovi, významnému českému filosofovi, překladateli a kulturnímu historikovi, který zemřel v roce 1977. Na počest čestných občanů bude následovat podvečerní koncert v bazilice sv. Markéty.

Mezi zářijové akce, které jsou určené převážně dětem, patří i zahájení tradiční městské hry Permoník 19. 9. v Písecké bráně, do které se zapojuje řada organizací. Celodenní přehlídka volnočasových aktivit s názvem Ladronka ­ Plný džbán s řadou soutěží nebo dílen se uskuteční 22. září na břevnovské pláni.


 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz