www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200707.pdf
(formát PDF, velikost 4.6 MB)

Místa ve školkách nestačí, pomohou rekonstrukce

Školu na nám. Interbrigády čeká "nový vítr"

Vojenské nemocnici šéfuje manažer roku

Nová technická knihovna narostla do prvního patra

Banditi řádili na Petynce jako na Divokém západě

Osud restaurace na Slamníku pohlídají památkáři

Výstava o kavárnách v letohrádku Hvězda

Komunitní plánování mělo první veřejnou schůzku

Jazzové vzpomínky v Popmuseu

Břevnov hostí pojedenácté plochodrážní elitu

Aritma znovu postupuje

Padesát let spolu

Zahráli si fanfáry

Hanspaulský festival posedmé

25 let "Rooseveltky"

ZŠ Bílá se loučila v bílém

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Komunikační audit našel plusy i mínusy

Městská část hospodařila se ziskem

Do opravené školy Pod Marjánku nastoupí děti později

ČVUT má nové laboratoře

Odcizená auta odhalí počítač

V nádrži uhynuly malé ryby

V Praze 6 přibývají nové ulice, jedna nese jméno legendárního letce Fajtla

Zastupitelé rozhodli o sestěhování škol

Mateřské školy z Petřin mají svoji olympiádu

Armáda se znovu představila dětem

V poháru Prahy 6 zvítězila sportovní škola

Radní "Spiderman"

Místa ve školkách nestačí, pomohou rekonstrukce

S obdobím prázdnin chystá radnice další opravy školských zařízení v Praze 6. Kromě generální rekonstrukce základní školy Pod Marjánkou se soustředí na opravy mateřských škol, které umožní přijmout více předškolních dětí. Už po prázdninách tak ve školkách bude o 32 míst více.

Do plánu oprav jsme přednostně zařadili školky, u kterých je možné rozšířit počet míst," potvrdil starosta Tomáš Chalupa. Letní rekonstrukce proběhnou v mateřské škole Sbíhavá v Liboci a Waldorfská na Petřinách. O obě školky je velký zájem. Waldorfská letos musela odmítnout 25 zájemců, i když pouze pět z Prahy 6. Do Sbíhavé se nedostalo pět dětí.

V MŠ Waldorfská dojde k zateplení fasády, výměně střešní krytiny a oken. Školka bude mít novou kuchyni, toalety a opraví se i zahrada. V rámci úprav se navíc školka rozšíří o 20 míst na úkor původního školnického bytu. MŠ Sbíhavá čeká stejná generální rekonstrukce. K 74 současným místům vznikne dvanáct nových v prostorách bývalé ubytovny. Obě akce budou stát městskou část celkem 36 milionů korun. "Rekonstrukce jsou plánovány tak, aby školky včetně nových míst byly k dispozici od září a bylo možné následně přijmout další děti," řekl vedoucí odboru školství Pavel Drtina.

 


Opravami školek se radnice snaží řešit nárazový nárůst počtu dětí, jejichž rodiče žádají o umístění do mateřských škol. V současnosti je kapacita ve 27 obecních školkách 2 132 míst. V letošním roce bylo přijato téměř 700 nových dětí. Naopak zamítnuto bylo devadesát žádostí rodičům dětí z Prahy 6 a další stovce z okolních městských částí a obcí.

Podle pravidel nastavených radnicí jsou přednostně přijímány děti z Prahy 6, děti, které jdou další rok do školy a ty, jejichž oba rodiče pracují. "Dětem, které se do školek nedostaly, bylo buď méně než tři roky nebo nemají trvalé bydliště v Praze 6. Školky musely odmítnout i některé děti, jejichž rodič je na mateřské dovolené s dalším dítětem," sdělil radní Jan Holický, který si je vědom toho, že současná poptávka po místech je vyšší než to, co může městská část nabídnout. I přesto se do školek, kde nebyl tak velký zájem, podařilo umístit pětapadesát dětí, kterým v době nástupu ještě nebudou tři roky, a deset, které nebydlí v Praze 6.

Hanspaulka nemá místa

Některé školky jsou přeplněné, na druhou stranu jinde se kapacita nenaplní. "V takových případech nabízíme volná místa v jiné školce, než kam se dítě hlásí," říká Holický. Pro řadu rodičů je však příliš komplikované vozit dítě do jiné školky, proto místo raději odmítnou a odloží nástup na další školní rok. Například hanspaulská školka Kohoutek má v pořadníku 15 nepřijatých dětí. Více než deset dětí nebylo přijato do školky v Čínské, Terronské, Fakultní. Přeplněna je školka i ve Vokovické ulici na Veleslavíně. Jedna z "odmítnutých maminek", paní Karolína Rezková z Hanspaulky, zorganizovala podpisovou akci, kterou chce radnici na problém upozornit. V petici, kterou podepsalo 113 občanů, žádá urychlení výstavby čtyřtřídní mateřské školy, která nahradí tři třídy v MŠ Velvarské. Požaduje také, aby v místech navazujících na ulici Neherovská, kde je naplánována výstavba rodinných domů, byly vyčleněny dvě parcely na stavbu nové MŠ. Lidé podepsaní pod peticí si přejí, aby Praha 6 požádala o svěření vybraných parcel do svého hospodaření a ze svých prostředků investovala výstavbu víceúčelového objektu, který by sloužil jako školka. "Později, pokud zájem o předškolní vzdělávání opadne, by mohl být využit například pro seniory," domnívá se Rezková podle které kapacita školek na Hanspaulce, Babě a v bezprostředním dosahu těchto míst nestačí uspokojit zájem rodičů. "Školky Kohoutek, Velvarská, Janákova, Bílá a Čínská letos zaznamenaly větší zájem, než dokázaly uspokojit, ve většině z nich je evidováno několik ´čekatelů´ na místa," vysvětluje důvody pro sepsání petice Rezková, která je navíc přesvědčena, že ukazatel porodnosti je pouze jedním z faktorů. "Dalším faktorem je nová výstavba. Domnívám se, že do těchto domů a bytů se nastěhuje řada rodin s dětmi, které budou mít trvalý pobyt v Praze 6 a budou mít zájem o místa v MŠ," říká Rezková.

Oddělení školek budou v základních školách

Městská část ale v lokalitě Hanspaulky novou školku zřizovat nehodlá, má jiné řešení. Ještě v tomto školním roce by mělo v rámci projektu "Hrajeme si na školu" vzniknout v budově ZŠ Hanspaulka oddělení pro předškolní děti. "Půjde o oddělení mateřské školy umístěné v budově školy, ne nultý ročník základní školy," vysvětluje radní Holický. Kapacita školky Kohoutek se tím rozšíří o 25 míst. Urychlené zřízení třídy pro předškoláky si přejí i rodiče podepsaní pod peticí.

Podle radního Holického je třeba řešit současný několikaletý výkyv. Demografický vývoj ukazuje, že výhledově dojde opět k poklesu počtu narozených a následně předškolních dětí. "Nemá cenu budovat školku na zelené louce a za pár let pro ni hledat využití," dodává Holický.

Podle programového prohlášení rady by do roku 2010 postupnými opravami školek mělo dojít k vzniku celkem 160ti nových míst v mateřských školách. V příštím roce dojde k rekonstrukci MŠ Parléřova, kde bude znovuotevřena 4. třída a kapacita se zvýší o 25 míst. Podobně jako na Hanspaulce se plánuje zavedení předškolní třídy při základní škole Petřiny­jih. V roce 2009 proběhne rekonstrukce MŠ Terronská v Bubenči. Díky změnám vnitřních dispozic dojde ke zvýšení kapacity školy až o 30 míst. Předpokládá se také výstavba čtyřtřídní mateřské školy náhradou za stávající trojtřídní MŠ Velvarská. "Uvedené změny představují nárůst míst odpovídající dvěma novým školkám. Společně s důsledným upřednostněním dětí z Prahy 6 to bude dostatečné i pro období zvýšeného počtu dětí v předškolním věku," domnívá se radní Jan Holický.

V dohledné době přibude na Petřinách též soukromé zařízení po bývalých obecních jeslích v Šantrochově ulici. Na pronájem prostor vypsala radnice výběrové řízení a jeho výherce vybere rada tento měsíc. Toto zařízení také zvýší počet míst pro předškolní děti a zároveň zajistí péči i pro děti mladší tří let.

Zvýšení kapacity míst MŠ v Praze 6

rok 2007
MŠ Sbíhavá o 12 míst
MŠ Waldorfská o 20 míst
MŠ Kohoutek 20-25 míst
soukromé zařízení
Šantrochova ul. max. 3 oddělení

rok 2008
MŠ Parléřova o 25 míst
MŠ Petřiny ­ jih 20-25 míst

rok 2009
MŠ Terronská o 30 míst
MŠ Velvarská + jedna třída

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz