www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200502.pdf
(formát PDF, velikost 3.5 MB)

Zastupitelé řekli NE rychlodráze

Praha 6 je od ledna větší

Bruslí se na Džbánu i v hale

Městská policie řeší problémy pořádku v Praze 6

S čím na Městskou policii 

Únorový výlet do muzea

Mezi svými vrstevníky - seniory

Stačil jeden den a šestka byla pod sněhem

Na náměstí ve Střešovicích kdysi měla stát škola

Na Petřinách znovu otevírají třídy pro sportovce

Čestní občané a zástupci radnice snídali společně

Studenti ČVUT porazili v bowlingu vedení rektorátu i Prahy 6

Malíř Dědina slavil úspěchy především ve Francii

Na jaře bude obora Hvězda „jako nová“

Skleňák bude mít opravený kabát

Děti se rozhodly, že vydělané peníze darují potřebným

Miliónová pomoc Asii

Rozhovor se starostou Tomášem Chalupou

Také řekli o rychlodráze

Ze zastupitelských klubů

Na sociální granty radnice letos rozděluje více peněz

Jak dál s placením v mateřských školách?

Dejvická je nejvytíženější stanicí metra

Do dubna budou schváleny ceny dvou tisíc bytů

Nová kampaň učí správně třídit odpad

Rozhovor s místostarostkou  Marií Kousalíkovou

ZŠ Červený Vrch bez bariér

Co se chystá Na Dlouhém lánu?

Nápady si tak létají vzduchem, říká výtvarník Jiří Slíva

Městská policie řeší problémy pořádku v Praze 6

Připojením dolního Sedlce se území městské části Praha 6 rozšířilo na již 28 policejních okrsků, ve kterých pracuje 30 okrskářů. Systém zavedený před pěti lety se velmi osvědčil. Lidé znají a mají uložena čísla na mobilní telefony svých okrskářů, kteří jsou schopni jít za problémem až k nim domů. Více o práci okrskářů i městské policie vysvětluje zástupce ředitele MP Prahy 6 Zdeněk Kovanda.

Jaký je rozdíl mezi okrskářem a strážníkem?

Činnost okrskáře je specifická, protože je více spjatá se svěřeným územím, mnohem menším než území městské části. Lépe se v něm tedy vyzná, má dobré místní znalosti a snáze a rychleji dokáže řešit některé problémy. Okrskář neřeší jen přestupky, ale zejména věci, které nejsou úplně akutní, jako sousedské spory, vleklé problémy s parkováním, stálým rušením nočního klidu a funguje i jako „poradenská služba“. Úzce spolupracuje například s inspektory životního prostředí z radnice.

Mohou lidé volat okrskáři kdykoliv?

Okrskář není k dispozici nepřetržitě a mobilní telefon má zapnutý pouze ve službě. V tísni je nutné volat dispečink nebo linku 156. Strážník – okrskář má pracovní dobu 40 hodin týdně, kterou si sám určuje podle potřeb dané lokality.

V čem vidíte přínos práce okrskářů?

Mohu uvést několik příkladů. Na novém hřišti u ZŠ Pod Marjánkou se scházeli feťáci nebo různé skupinky, které tam dělaly nepořádek, popíjely alkohol. Díky systematickým a opakovaným kontrolám městské policie se nechtěné návštěvy podařilo minimalizovat. Podobně se to podařilo v zahrádkářské kolonii Na Pučálce, která byla útočištěm bezdomovců a případů vykrádání zde bylo hodně. Díky zesíleným kontrolám se problémy snížily na minimum. Okrskáři také vypomáhají ráno na přechodech a převádějí u škol děti přes silnici.

Co Ladronka?

Z hnízda squaterů se stala reprezentativní lokalita, na které se ale soustředí velké množství lidí. Proto se snažíme, aby i o sobotách a nedělích tam vždy alespoň jeden okrskář byl. Problémy na Ladronce se týkají převážně znečišťování veřejného prostranství.

Jaký mají, podle Vašich zkušeností, lidé vztah k okrskářům?

Liší se to podle okrsků. Dole v Dejvicích díky velkému počtu obyvatel bydlících v činžovních domech není kontakt tak těsný, ale například Na Hanspaulce je rádi vidí. Tam městská policie dohlíží, když si lidé stěžují na hluk ze staveb nebo stavební práce o víkendech. Obecně se dá říci, že kde jsou vidět strážníci, tam mají lidé větší pocit bezpečí. V místech jako jsou Petřiny nebo Břevnov, kde lidé parkují auta přes noc na ulicích, fungují strážníci jako prevence. Vraťme se k městské policii obecně. Lidé si někdy stěžují, že strážníci jenom pokutují za špatné parkování a odtahují auta.

Odtahy v Praze 6 provádí nezávisle na naší městské policii specializovaný útvar dopravní policie. Naše hlídka dává nepopulární botičky a strážníci výzvy za stěrače, to samozřejmě patří k naší práci. Za neoprávněné parkování na místě pro invalidy může dostat řidič blokovou pokutu až pět tisíc korun, a takové jsme již udělili! Řidiči si třeba často neuvědomují, jak nebezpečné pro chodce může být parkování těsně u přechodu. O tom, že udělali přestupek, se kolikrát dozvědí až u nás. Všechno ale záleží na osobním přístupu, taky dokážeme pochopit, když si někdo odskočí do lékárny na zákazu stání. Mnoho přestupků řidiči udělají z pouhé pohodlnosti.

Jakou oblast městské části byste označil za nejrizikovější?

Z hlediska nápadu trestné činnosti je to určitě centrální část Dejvic, kde se pohybuje nejvíc lidí, proto je tu i nejvíce případů kapesních krádeží a výtržností i přepadení. V případě naléhavé pomoci se lidé mohou obracet na linky 158 i 156. Strážník má stejné pravomoci omezit pachatele na svobodě a zabránit ublížení jako policista. 

Velký počet pokut udělují strážníci také pejskařům…

Starosti s pejskaři jsou opět odlišné podle toho, jestli jde o Dejvice nebo Břevnov, kde mohou psi volně pobíhat. Například centrální část Dejvic je dobře vybavena odpadkovými koši a pytlíky na psí výkaly. Snažíme se majitele psů nejen pokutovat, ale také vést k tomu, aby po psech uklízeli. Poprvé se to obvykle řeší domluvou. A v tomto je místní znalost strážníků těžko nahraditelná.            

 

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz