www.praha6.cz
email

V Praze 6 vítr shodil střechu a vyvracel stromy...

Větrná smršť, která řádila 18. a 19. ledna, byla vzhledem ke škodám po celé republice k Praze 6 poměrně milosrdná. Ale ani ji neušetřila. Silný vítr, který dosahoval rychlosti přes 160 km/h překvapil hodně lidí. Tašky ze střech domů loupal jako perníček, lámal větve i celé stromy, vyvracel dopravní značky a hasiči vyjížděli k množství případů.

„Podle předběžných odhadů škody na majetku městské části dosáhly výše 3,1 milionu korun. Poškozeny jsou objekty dvanácti základních škol a pěti mateřských škol. Opravy budou stát více než milion korun,“ uvedl mluvčí radnice Martin Šalek. Jde o poškozené střechy, ploty a v zahradě ruzyňské školy spadly tři stromy. Půl milionová škoda je na další zeleni a dřevinách.

 


Největší katastrofu po sobě nechala zanechala vichřice na Petřinách, kde během několika okamžiků smetla kolem půl druhé v noci krytinu ze střechy tělocvičny Gymnázia Nad Alejí. „Naštěstí se nikomu nic nestalo. Hned druhý den začalo odklízení trosek, které trvalo zhruba týden,“ řekl ředitel gymnázia Jiří Benda. Krytina, která uletěla ze střechy, poničila také novou fasádu školy a školní venkovní sportoviště. „Pokusíme se zachránit, co se dá. Nyní musíme zajistit střechu, aby skrz ní neteklo, a pak se uvidí,“ sdělil Benda, který opravy odhaduje na půl roku a vzniklou škodu na přibližně 5 milionů korun. Střecha postavená v roce 1988 dostala novou krytinu před pěti lety.


V parku na Bořislavce vyvrátil poryv větru vzrostlý smrk i s kořeny. Další strom padl hned vedle. Naštěstí nepadl na zaparkovaná auta u vozovky, opřel se o sousední strom. Největší škody na stromech hlásil magistrát v Divoké Šárce.

 

  • Silný vítr strhnul osmitunový třívrstvý plášť přetlakové haly na Strahově, kterou srovnal se zemí. Halu využívá mimo jiné atletická reprezentace. Náklady na obnovení objektu, který vlastní ČSTV, přesáhnou podle prvních odhadů dvacet milionů korun. Nehoda poznamená i atletickou termínovou listinu. Plánované mistrovství republiky ve vícebojích a žákovský šampionát se přesunou do haly ve Stromovce
     
  • Vítr poškodil střechu nejnovějšího letištního terminálu číslo 2 na ruzyňském letišti, který byl jeden den mimo provoz a veškeré přílety a odlety tak odbavoval pouze terminál číslo 1. Škody na střeše mohou dosáhnout až desítek milionů korun. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí vítr nenarušil statiku budovy, přesto zpevnění střechy potrvá týdny. „Síla větru výrazně překročila limity normy pro tento druh střechy.“
     

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz