www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200502.pdf
(formát PDF, velikost 3.5 MB)

Zastupitelé řekli NE rychlodráze

Praha 6 je od ledna větší

Bruslí se na Džbánu i v hale

Městská policie řeší problémy pořádku v Praze 6

S čím na Městskou policii 

Únorový výlet do muzea

Mezi svými vrstevníky - seniory

Stačil jeden den a šestka byla pod sněhem

Na náměstí ve Střešovicích kdysi měla stát škola

Na Petřinách znovu otevírají třídy pro sportovce

Čestní občané a zástupci radnice snídali společně

Studenti ČVUT porazili v bowlingu vedení rektorátu i Prahy 6

Malíř Dědina slavil úspěchy především ve Francii

Na jaře bude obora Hvězda „jako nová“

Skleňák bude mít opravený kabát

Děti se rozhodly, že vydělané peníze darují potřebným

Miliónová pomoc Asii

Rozhovor se starostou Tomášem Chalupou

Také řekli o rychlodráze

Ze zastupitelských klubů

Na sociální granty radnice letos rozděluje více peněz

Jak dál s placením v mateřských školách?

Dejvická je nejvytíženější stanicí metra

Do dubna budou schváleny ceny dvou tisíc bytů

Nová kampaň učí správně třídit odpad

Rozhovor s místostarostkou  Marií Kousalíkovou

ZŠ Červený Vrch bez bariér

Co se chystá Na Dlouhém lánu?

Nápady si tak létají vzduchem, říká výtvarník Jiří Slíva

Na jaře bude obora Hvězda „jako nová“

Čekání na zimu a teplé počasí do poloviny ledna lákalo k procházkám. Častým cílem byla i obora Hvězda.     V ní návštěvníci zvědavě sledují postup rekonstrukce, zejména práce na parteru před letohrádkem, a nešetří komentářem. „Předtím to bylo mnohem zajímavější, je to celé nevýrazné. No, uvidíme na jaře,“ říká jedna z víkendových návštěvnic, pozorující zvolna rostoucí trávu.

Rekonstrukce obory, kterou na podzim zahájilo hlavní město, je těsně před dokončením. V barvě zlaté opuky vede k letohrádku upravená hlavní průhledová cesta v původní šíři čtyř metrů. Terén parteru před letohrádkem je upraven, pod vysetou trávou je položený závlahový systém. „Termín dokončení parteru byl 30. ledna, ale kvůli počasí bude hotov na začátku jara. Trávník se předává po první seči a tráva osetá na podzim ještě nestačila vyrůst,“ uvedl Radek Bouška z odboru městské zeleně pražského magistrátu. Na požadavek památkářů se trávník před letohrádkem úpravami vrátil do původní historické podoby a v parteru zmizela středová cesta. Na změny v areálu obory se čekalo od 30. let minulého století a dosavadní stav byl pouze provizorní.

Ani okolí cest ještě není ve finální verzi, jak se původně předpokládalo, tedy upravené vodopropustným, utuženým mlatovým povrchem. Jsou připraveny základy pro 42 nových laviček, ale ty se také umístí až na jaře. „Nechtěli jsme lavičky dávat na zimu, abychom je ušetřili jednoho mrazivého období. Počasí je ale stále velmi teplé, takže myslím, že lavičky umístíme už na konci února,“ upřesnil Bouška. Hned po dokončení parteru, až bude jisté, že po cestě již nebude jezdit žádná těžká technika, se začne opravovat i krajní cesta, která má výstup u hotelu Obora.

Zjara také budou vsazena dubová vrata do bran v opravené obvodové zdi. Tři sta metrů dokončené opukové zdi je již natřeno antigraffitovým nátěrem. „Již týden po kolaudaci si zeď našli sprejeři, a to jsme se domnívali, že ve spodní části obory nová zeď není tak na očích. Malůvky jsme nechali odstranit a zeď natřít,“ vysvětluje Bouška. Poslední částí zdi, která čeká na své dokončení, je směr od Petřin do Liboce. To bude trvat déle, protože majitelé sousedních zahrádek k tomu musejí dát souhlas. Ve spodní části obory se také usilovně pracuje na stavbě rybníčku.

Čistá, ale studená

Kdo se nespokojí s procházkou po hlavních cestách a vydá se podél obvodových zdí, zůstane překvapeně stát. Z podmáčené louky ve spodní části obory nechalo město vybudovat rybníček. „Z dobových dokumentů vyplynulo, že rybníky byly v oboře na několika místech. Tento trojúhelníkový je vytvořen podle původní mapy z roku 1775,“ sdělil Jiří Karnecki z odboru městské zeleně. Podle něj se už čeká pouze na jarní terénní úpravy a zbývá dopracovat napájení obnoveným náhonem z potoka od studánky Světluška. Voda z rybníka bude odtékat do Litoveckého potoka. „Rybníček nebude určen ke koupání, návštěvníci se mohou osvěžit na vlastní nebezpečí. Voda v něm bude velmi čistá, ale studená,“ dodává Karnecki s tím, že do metr a půl hlubokého rybníčku vysadí i základní ryby.

Nový rybníček ve spodní části obory Hvězda čeká na poslední úpravy. Bude sloužit i k osvěžení návštěvníkům. Voda v něm bude čistá, ale velmi studená.  

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz