www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200502.pdf
(formát PDF, velikost 3.5 MB)

Zastupitelé řekli NE rychlodráze

Praha 6 je od ledna větší

Bruslí se na Džbánu i v hale

Městská policie řeší problémy pořádku v Praze 6

S čím na Městskou policii 

Únorový výlet do muzea

Mezi svými vrstevníky - seniory

Stačil jeden den a šestka byla pod sněhem

Na náměstí ve Střešovicích kdysi měla stát škola

Na Petřinách znovu otevírají třídy pro sportovce

Čestní občané a zástupci radnice snídali společně

Studenti ČVUT porazili v bowlingu vedení rektorátu i Prahy 6

Malíř Dědina slavil úspěchy především ve Francii

Na jaře bude obora Hvězda „jako nová“

Skleňák bude mít opravený kabát

Děti se rozhodly, že vydělané peníze darují potřebným

Miliónová pomoc Asii

Rozhovor se starostou Tomášem Chalupou

Také řekli o rychlodráze

Ze zastupitelských klubů

Na sociální granty radnice letos rozděluje více peněz

Jak dál s placením v mateřských školách?

Dejvická je nejvytíženější stanicí metra

Do dubna budou schváleny ceny dvou tisíc bytů

Nová kampaň učí správně třídit odpad

Rozhovor s místostarostkou  Marií Kousalíkovou

ZŠ Červený Vrch bez bariér

Co se chystá Na Dlouhém lánu?

Nápady si tak létají vzduchem, říká výtvarník Jiří Slíva

Skleňák bude mít opravený kabát

Významná památka funkcionalistické architektury v památkové zóně Bubenče na sebe znovu poutá pozornost. Rekonstrukce uliční fasády „Skleňáku“, jak se Skleněnému paláci na náměstí Svobody v Bubenči říká, bude dokončena do poloviny letošního roku. V zimě z domu zmizelo lešení, proto si chodec mohl všimnout, že místa, kde původní obklad vypadl, jsou zaplněna novými tvarovkami.

Vyrobit repliky původních, zhruba třiceti procent obkladů a dlažeb, které byly v havarijním stavu, nebylo jednoduché. Většina tvarovek je atypických, se zaoblenými hranami, a dokonce i rohy. Zvláštní tvary mají obkladačky zejména u balkonů a oken. Proto bylo třeba vyrobit speciální formy na jednotlivé tvary a výroba tak trvala déle. „Hledali jsme složitě výrobce, který to dokáže. Podařilo se mu najít ložisko materiálu, z něhož byly původní keramické  tvarovky vyrobeny,“ vysvětluje Alois Novák, ze společnosti SNEO. Ta provádí technický dozor rekonstrukce, kterou financuje městská část. Celá fasáda je nyní očištěna a napuštěna impregnací.

Výsledkem užití původní technologie je bohužel určitá barevná nestejnorodost s obkladem, který je na domě od roku 1937, kdy byla stavba dokončena. „Čas a ovzduší se na původním materiálu projevují, barva i glazura trpí. Nynější barevné rozdíly se časem srovnají,“ říká Novák. Požadavek památkářů byl totiž jednoznačný: zachovat maximum původního obkladového materiálu a nový vyrobit co nejpřesněji podle starého. Z podobného důvodu se za repliky původních měnila okna pouze v líci fasády a ostatní se musela repasovat včetně kování.

Skleňák je jedním z domů, které městská část nenabídla v privatizaci, ale postupně se ho chystá kompletně opravit. Na opravy pozoruhodného funkcionalistického domu, který byl v roce 1964 prohlášen kulturní památkou a umístil se na jednom z předních míst v odborné architektonické soutěži „Stavba století“, dohlíží Národní památkový ústav. Ten požaduje maximálně zachovat vše, co je původní. „Městská část usilovala o kompletní výměnu keramického obkladu, ale stanovisko památkářů to neumožnilo,“ řekl Alois Novák. Měnily se pouze dlaždice, které byly v havarijním stavu, vypadávaly a ohrožovaly chodce. Dvorní fasáda byla opravena již před více než rokem.

Dokončením uliční fasády, do které městská část investovala přes 30 milionů korun, bude u konce oprava vnější podoby domu mimo přízemních částí. Tím však investice do domu nekončí. Ještě letos by měla být zahájena také  rekonstrukce  celého přízemí včetně obřadní síně, která tak definitivně zůstane v tomto domě. Podle projektu se obřadní síň přemístí do pravé části domu a bude i prostornější. V levé části přízemí by měla vzniknout stylová kavárna a nově opravené obchodní prostory. Kavárna  by měla reprezentovat strohý funkcionalistický styl, proto radnice pečlivě zvažuje návrhy vnitřního zařízení.

Otázkou do budoucna zůstává, jak  městská část vyřeší  rekonstrukci interiérů celého památkově chráněného domu. Před sedmdesáti lety projektované luxusní byty měly na svoji dobu řadu originálních technických vymožeností, jako například topení v podlaze. Zachování vnitřních detailů by v případě rekonstrukce v domě s nájemními byty nebylo vůbec technicky jednoduché.

Obytný dům v památkové zóně Bubenče byl projektován architektem R. F. Podzemným (1907–1987) jako obytný dům Zemské banky. Vynikající dílo předválečné architektury s vyspělým architektonickým řešením bylo dokončeno v roce 1937.           

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz